Kronika 2006-2007

Tábor lazarů - 8.7.-28.7.2007

Společný tábor Amazonek a Dvojky.

8 – 28.7. 2007

Společný tábor Amazonek a Dvojky, začínal jako puťák Dvojky, a to osmého dne měsíce Hromu, roku 2007. Dvojka odjela vlakem do města Sušice, aby tam prožila dobré i krušné chvilky svého putování. Nejen že jsme si v Sušici zahráli pár dobrých městských her, ale navštívily jsme taky hrad Kašperk, což byla vskutku zajímavá cesta.

V klubovně Sušických skautů, jsme taky šily naše dobové obleky, které nás provázeli po celý tábor. Byla zde zahájena celotáborová hra, ROBIN HOOD, z dílny bratra Fedry.

Naše družiny si zvolili své názvy a vymysleli své pokřiky. Je zde družina Babina Húúda a jeho zbrojníci, Rytíři rozpadlého stolu a Vidláci.

Krušné chvilky nám ukázali i ne dobrou stránku lidstva.

Ze Sušice se přesouváme autobusem do Volyně. Sice tu nepobýváme tak dlouho jako v Sušici, ale i zde vidíme nejrůznější památky a zajímavosti.

Další naše cesta vede, taky busem, do města Písku. Co zde naše zřítelnice zhlédli ?

Muzeum, vodní elektrárnu, pískové stavby na nábřeží řeky, nejstarší most a další libůstky.

Z Písku putujeme pěšky až téměř na tábořiště. Blížící se tma nás přivedla do kouta přírody podobající se divočině. Budujeme naše ležení a pak se pouštíme do pozdní večeře.

14.7. 2007 - sobota

Ráno nás, všechny budí sluníčko a zpěv ptáků. Balíme, snídáme a odcházíme směr Podolský most, klenoucí se nad Orlickou přehradou. Nedaleko něho leží naše tábořiště a nedaleko jsou vesnice Olešná a Podolí.

Na tábořiště přicházíme krátce po poledni. Jakoby z nás veškerá únava opadla, zabydlujeme stany a obhlížíme tábořiště. Budeme zde žít i s Amazonkami celých čtrnáct dní.

Teď je zapotřebí udělat pár věcí, které nám zpříjemní pobyt. Buduje se umývárna na ledovém Túňkovém potoce a schody k ní, sauna u břehu jezera, upravuje se kuchyně, staví se týpko a tak podobně. Každý kdo může, tak pracuje. Koupání v Orlíku je nám odměnou.

Den zakončujeme společným nástupem, tedy Dvojka a Amazonky.

15.7. 2007 - neděle

Horký den nás čeká, sluníčko už od rána vypaluje cejch nám všem.

Dopoledne stavíme bránu, dokončujeme saunu, a schody k umývárce. Dopoledne i s hrou uteklo jako voda, a odpolední koupání v Orlíku je vítáno. Vždyť na sluníčku je asi okolo 50 stupňů a ve stanech jistě více. Pak na nás čekala další etapa naší celotáborovky „ BOJ O HJRAD “.

16.7. 2007 – pondělí

Opět horký den, dopoledne jsme dokončily bránu, více se chodíme koupat, cvičíme boj s mečem a další etapa nás přenesla do doby Robina Hooda. Ke konci dne připravujeme táborák, scénky s dobovým obsahem a pak když už je noc a tma přišli Bílé tváře. Noční to hra.

17.7. 2007 – úterý

Horko a horko, sluníčko si neoddychne a přikládá pod svůj kotel. I my přikládáme pod táborová kamna, máme totiž službu. A i při tom se dají vyrábět luky, šípy a zkoušet jejich vlastnosti. Mnoho luků skončilo coby palivo v kamnech, než byl vyroben ten, který vydržel střílet a neprasknout.

Je potřeba taky opravit hráz v umývárce, protéká více než je třeba. Po poledním klidu koupání, lukostřelecká soutěž a nakonec koupání v Tůňkách na ledovém potoce.

18.7. 2007 – středa

Ve dvě hodiny ráno přišla velká bouřka, hodinku se nás snažila odplavit z louky, to se jí však nepovedlo. Dokonale však vypláchla tábor, Tůňkový potok se změnil v říčku a vzal sebou i umývárku. Tu bylo potřeba dopoledne opravit.

Vstáváme do vlahého dne, ani horko ani zima. Dopoledne se pracuje za pravé peníze.

Zítra si totiž půjdeme za vydělané peníze koupit jídlo na část dne.

Také sušíme vše mokré po noční bouřce. Odpoledne máme další etapovou hru „ Podkopávání hradeb “, úkolem družin podkopat se pod kládu – která představuje hradby a pod ní prolézt na druhou stranu kde na ní čeká buď brk, pergamen nebo inkoust. Záleží na dohodě, co si družina odnese. Téměř všichni po této etapě vítáme koupání v Orlíku. Po večeři máme Dodovu akademii, povídání při ohni, noční pohádka a pak spaní.

19.7. 2007 – čtvrtek

A tak nám okolo páté hodiny ranní přišla další bouřka, tentokrát nebyla tak silná a brzy skončila.

Vstáváme, do vlahého rána, které se pozvolna s přibývajícím časem měnil v horký den.

Dnes jdeme do Podolí nakoupit jídlo za peníze včera vydělané. Někdo nakoupil sladkosti a někdo nakoupil opravdu jídlo. Záleželo na každém.

Vracíme se krátce po poledni a družiny začínají kopat jámy pro Setonův hrnec, shánějí listí a kameny pro vaření. Před vložením kuřat do hrnců si je každý upravil dle své chuti.

Poté se zabalily do alobalu a vložily se do Setnova hrnce, na rozpálené kameny pokryté listím. Vše se zasypalo hlínou a po hodince se vše zalilo vodou. Po další hodince se kuřata upečená i vařená z hrnce vykopali a snědli. Byli príma.

Večer je pyrotechnikus a rétorikus. Na svou noční pouť odcházejí starší skauti.

20.7. 2007 – pátek

Dnešním ránem odjeli amazonky na výlet do Písku, vrátí se až večer. Dopoledne trochu pracujeme pro tábor, dřevo, voda, úklid a vše co je potřeba. Po poledním klidu je na řadě naše oblíbená hra „ Dostaň se do svého stanu “. Sluníčko dává o sobě vědět a tak je na řadě koupání v Orlíku a pak k večeru Balistikum, a Dendrologum. Další etapa celotáborovky na sebe nenechala dlouho čekat, „ Boj v jeskyni “ byl její název. A ten kdo tam byl ví jak se těžko ohání mečem v úzkém prostoru kamenných stěn.

21.7. 2007 – sobota

Dopoledne z nás téměř všichni byli oslepeni záhadnou září, jednalo se samozřejmě o hru na způsob Trifidů, jen vyvolení byli uzdraveni a o své nemocné se museli určitý čas postarat a nebylo to občas jednoduché.

Potom naše družiny vyrábějí loďky a taky kopou novou odpadovou jámu. Ta stará již dosloužila.

Oběd a polední klid. To jsou dvě vítané věci. Kdo chce spí a kdo nechce ( 99 % ), dělá vše co uzná za vhodné.

Koupání je i dnes na pořadu, vždyť je nutné vyzkoušet vyrobené loďky a zajistit body pro svou družinu. V Orlíku plavou skvěle a v ledovém Túňkovém potoce se teprve ukázalo jak se jejich stavba povedla. Robin Hood je již netrpělivý a tak se vyzbrojeni v obleky a s meči utkáváme v další etapě hry, znaveni usedáme do taverny kterou nám uchystali naše sestry.

22.7. 2007 – neděle

Nedělní vstávání je o hodinku déle, hlavní náplní dne je výroba táboráku na večer a provázení rodičů po táboře a okolí, je totiž taky návštěvní den. Jednotlivé družiny taky vyrábějí rohože z loubků nebo ze silnější dýhy. Některé jsou povedené a ty ostatní jsou taky dobré.

Táborový oheň v podobě přesýpacích hodin byl vítaným ukončením dne.

23.7. 2007 – pondělí

Počasí se mnění, už nebývá tak horko a to je pro nás pro všechny dobré. Dnešní velkou akcí je dřevorubecká soutěž. A tak se tahají klády z určených míst v lese a pak se jen už řeže a seká. Každý z nás se něčemu přiučil. A kdo byl hotov, začal tvořit časomíru, ať už přesýpací hodiny nebo sluneční či vodní. A u vody taky zůstaneme, ono zchlazení ve vlnách ledového Tůňkového potoka je taky velkým dobrodružstvím a odvahou, voda je opravdu ledová, má asi jen 10 stupňů Celsia. Večer se něco stalo. Zmizeli rádci družin, lépe řečeno byli uneseni. A jejich družiny je museli vybojovat. Řež to byla velkolepá, meče se blyštěli a ryk bojovníků zněl do dáli.

Avšak rádci byli vysvobozeni.

24.7. 2007 – úterý

Skoro po celý tábor jsme cvičily s meči a zkoušeli bojovat. Dnes nadešel čas vše zúročit v aréně. V ní se utkal téměř každý s každým. Mnoho mečů bylo při tom MEČOVÁNÍ zničeno.

Každá družina potom získala určitý počet zasloužených bodů.

Následující honbu za dřevěným ježkem provází občasný déšť a vítr. Ježek nebyl chycen a tak se všichni přemisťujeme do svých stanů, prší až do večerních hodin. Před západem slunce již jsme v sedácích a pomocí HT lezeme na mohutnou borovici.

25.7. 2007 – středa

Vítr a oblačno nás provází od samého rána, i dnes se našel den, kdy máme službu v kuchyni.

A i tak dopoledne tvoříme, jsou takzvané rukodělky, maluje se jak na papír tak na kůru a kameny, vyrábí se kvedlačky a vyřezávají se ze dřeva koule, kolečka a mnoho dalších věcí. Po svačině je na programu další etapa hry a naším úkolem je zachránit Marianu ze spárů šerifa z Nottinghamu. Boj by lítý a zdlouhavý, sice se bojovalo papírovými míčky, ale abychom se dostali do hradu museli jsme rozluštit šifru a při tom se bránit. Po vstupu do hradu naším úkolem bylo odrazit šerifovy vojáky a osvobodit Marianu. To se nám povedlo až po dvou hodinách. Odpoledne na nás čekali opět rukodělné práce a činnosti, jako třeba lanová lávka s HT, SOS akce a jiné. Večer se jdeme po tomto náročném dnu vykoupat do Orlíka.

26.7. 2007 – čtvrtek

Dnešní ráno nám přineslo překvapení, šli jsme se místo klasické rozcvičky koupat, sice to vypadalo strašně, ale kupodivu byla voda v Orlíku teplá a když na pláž dopadli sluneční paprsky bylo to fajn.

Oběd, vlastně jen polévku si vaříme na ohništích, která jsou od nás vzdálená 150 cm. Okolo ohniště je tento kruh a my musíme vařit z této vzdálenosti, přikládat, míchat, ochutnávat a to vše z této jeden a půl metrové vzdálenosti. Občas to nebylo jednoduché, ale šlo to. Po obědě hrajeme s Amazonkami oblíbenou hru Boj o vlajky. Taky slušná řežba a ti co včera nebo ráno nemohli z jakých koliv důvodů chodit nebo běhat, byli jakoby zázrakem uzdraveni a snažily se ochránit svou vlajku a vybojovat soupeřovu.

27.7. 2007 – pátek

Poslední den tábora před odjezdem. Dnes je hlavně důležité připravit táborák a sehrát poslední významnou etapu v celotáborovce. A to platí jak pro Dvojku tak pro Amazonky. Odpoledne je určeno pro balení batožin a úklid tábořiště. K večeru poslední koupání v Orlíku a následuje poslední táborový oheň. Všichni zpíváme Červená se line záře a po rozhoření táboráku je vyhlášení výsledků celotáborovek, jak u Dvojky tak i u Amazonek. Pak už zaznívají kytary a zpívá se až do okamžiku kdy pro jen nás vystoupila skupina historického šermu.

Tradiční hostina ( žranice ) na závěr tábora je velmi vítána a brzo snězena.

28.7. 2007 – sobota

Poslední ráno na táboře, vstává se v sedm hodin, hned po rozcvičce se začíná balit a uklízet, v deset tu má být autobus. Nejvíce práce mají Amazonky se sbalením kuchyně a s jejím úklidem, je potřeba všechno nádobí umýt, veškeré police vyčistit a připravit polňačku k předání novým skautům kteří přijedou po nás.

I na nás ostatní čekala práce, uklidit dřevník, kruh okolo táborového ohně, sbalit síť na přehazovanou a spousta dalších věcí. V deset nakládáme věci do autobusu a nasedáme, v Příbrami jsme přesně v jedenáct dopoledne. Sestry a bratři vystupují, vítají se s rodiči a loučí se svými spolutáborníky.

Tábor Dvojky a Amazonek u Olešné a Podolí na Orlické přehradě skončil.

 

Velké Poděkování patří sestrám z vedení Amazonek za dobré zajištění chodu zázemí tábora – kuchyně, doprava potravin, zdravotní zázemí, úklid a další drobnosti, které většinou jsou přehlédnuty.

Golemovi, Dodovi, Veverkovi, Štístkovi, Fedrovi patří Dík za kompletní a dobrý program pro Dvojku a i za organizaci putování v prvním týdnu tábora.

I přes drobné potíže a občas špatné počasí se Všem podařilo utvořit pohodový a dobrý letní tábor pro mladší sestry a bratry.

Schůzky
Klubovna
Pro členy
Skautský letní tábor
2024
Kronika
Fotky
Pro veřejnost